Filmowy Klub Nauczyciela

24 kwietnia (środa), godz. 18:00 – La chimera (2023), reż. Alice Rohrwacher

Filmoznawczyni Diana Dąbrowska spotkała się z widzami Filmowego Klubu Nauczyciela, by porozmawiać o filmie „La chimera” z 2023 r. w reżyserii Alice Rohrwacher.

To była wyjątkowa okazja, by porozmawiać z pasjonatką i znawczynią, która w 2022 roku otrzymała nagrodę PISF w kategorii „Krytyka filmowa”, a w 2018 Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina.

Diana Dąbrowska w sieci prowadzi m.in. projekty: Accademia Włoskiego Kina oraz Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.

Zapisy na stronie MSCDN Wydział w Radomiu

21 marca 2024 r. (czwartek), godz. 13:00 – KONFERENCJA FILMOZNAWCZA

„Trzeba widzieć, co się dzieje, czyli o skutecznym wykorzystaniu filmów na przedmiotach humanistycznych oraz w działaniach wychowawczych. Konferencja dla nauczycieli

godz. 13:00 – Rozpoczęcie Konferencji dla Nauczycieli

godz. 13:15 – Wspólnota odbioru i zachwytu. Jak budować działania wychowawcze na filmie i przeżyciu
Karolina Giedrys-Majkut (Centrum Edukacji Obywatelskiej)

godz. 14:15 – „Upadek Bruce’a i narodziny Batmana – o doniosłej roli błędów w edukacji
(dr Jarosław Marek Spychała; Collegium Civitas w Warszawie & Gdańska Akademia Filozofii)

godz. 15:25 – “…który skrzywdziłeś”, czyli o czym uczniowie chcieliby lub nie chcieliby rozmawiać…”
(Młodzieżowe Produkcje Filmowe; Michał Grosiak)

godz. 16:00 – Debata: Jak skutecznie wykorzystać film w edukacji i działaniach wychowawczych?
(Przemysław Bednarczyk, Jarosław Spychała, Karolina Giedrys, Michał Grosiak)

godz. 17:00 – Podsumowanie Konferencji dla Nauczycieli

godz. 18:00 – „Z łagrowego piekła na wzgórza Monte Cassino” – w Multikinie
prelekcja historyczno-filmoznawcza i przedpremierowy pokaz filmu pt. “Czerwone maki”, reż. Krzysztof Łukaszewicz
(Przemysław Bednarczyk)

21 lutego 2024 r. (środa), godz. 18.00 – Poprzednie życie (2023), reż. Celine Song

In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach…Coraz więcej dusz w naszym Filmowym Klubie Nauczyciela.

To spotkanie w wypełnionej po brzegi kameralnej sali kinowej ZSB w Radomiu będzie niezapomniane, bo po raz pierwszy konieczne były dostawki (oby częściej), finałowa scena stała się duuuuużo dłuższa niż w oryginale, z przyczyn technicznych (oby już się tak nie zdarzało), ale przede wszystkim dlatego, że gościem specjalnym pokazu był Karol Szafraniec Audio/Wizualny (warto polubić jego podcast), który świetnie wprowadził publiczność do filmu, a potem pokierował pasjonującą dyskusją.

Dziękujemy za obecność i udział w rozmowie zarówno stałym bywalcom jak i nowym widzom.

10 stycznia 2024 r. (środa), godz. 18:00 – Sounds of Freedom (2018/2023), reż.: Alejandro Monteverde.

Film oparty na autentycznych wydarzeniach został ukończony w roku 2018, ale ze względu na problemy z dystrybutorami, którzy nie chcieli być kojarzeni z poruszaną tematyką, trafił do kin dopiero po pięciu latach dzięki publicznej zbiórce. Bez reklamy stał się hitem i zarobił miliony. Widzowie po seansach twierdzą, że to „film, który każdy powinien zobaczyć”. Główny bohater rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Mimo tematyki twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a ładunek emocjonalny przekazu budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny.

Zapisy na stronie MSCDN Wydział w Radomiu (liczba miejsc ograniczona)
Szczegółowych informacji udziela Emilia Szwarc (emilia.szwarc@mscdn.edu.pl)

28 listopada 2023 r. (wtorek), godz. 18:00Matki równoległe (2021), reż.: Pedro Almodóvar

Ubiegłoroczny kandydat do Oscara. Film przedstawia historię dwóch kobiet, które w tym samym czasie rodzą dzieci na jednym szpitalnym oddziale. Macierzyństwo w nim to zarówno wyzwanie jak i źródło wielkiej siły i miłości.
Wyreżyserowany przez Pedro Almodóvara obraz otrzymał nominacje do Oscarów w dwóch kategoriach: najlepsza muzyka oryginalna oraz najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W tej drugiej kategorii Penelope Cruz została nagrodzona również podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

15 listopada 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Wieczór Kina Niemego SOUNDS OF SILENTS

Kolejne pełne pasji spotkanie z filmem i dyskusja o wartości sztuki za nami. Tym razem oglądaliśmy nieme filmy z początków stulecia. Wydarzenie odbyło się w ramach radomskiej edycji Sounds of Silents. Warszawskie Dni Filmu Niemego.

25 października 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Sytuacja awaryjna (2022), reż.: Jiří Havelka

25 października 2023 r. podczas kolejnego spotkania Nauczycieli obejrzeliśmy czeską komedię pt. „Sytuacja awaryjna”, którą wyreżyserował Jiří Havelka.

27 września 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Randka (2023), reż.: Paweł Stroiński; …który skrzywdziłeś (2023), reż.: Karolina Zielińska, Alicja Kempska, Gabriela Szczególska

27 września 2023 r. – w środę o godz. 18:00 zainaugurowaliśmy kolejny sezon Filmowego Klubu Nauczyciela w Sali Kinowej ZSB w Radomiu, ul. Kościuszki 7.

Gośćmi byli uczniowie radomskich szkół ponadpodstawowych, którzy zaprezentowali swój film, oraz specjaliści w swoich dziedzinach: psycholog, sędzia rodzinny, rodzic dzieci w spektrum autyzmu.

Zobaczyliśmy dwa filmy, które stały się punktem wyjścia do dyskusji o funkcjonowaniu osób w spektrum autyzmu i o postawach wspierających ich rozwój oraz o psychoseksualności dzieci i młodzieży i profilaktyce zachowań ryzykownych w szkole.

Pierwszy z filmów to dzieło twórców skupionych w grupie o nazwie „Frakcja / 35 – wytwórnia filmu fabularnego”. Bohaterką „Randki” jest dziewczyna rozwijająca się w spektrum autyzmu. Realizuje swoje pasje, boryka się z codziennymi problemami, a jej autyzm sprawia, że zyskują one szczególny wymiar.  

Kolejny film pt. „Który skrzywdziłeś” jest efektem pracy uczniów szkół średnich, którzy zrealizowali swój obraz w Pracowni Nowych Mediów w Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr w Radomiu. Przenosimy się do pewnej szkoły, w której doszło do tragicznego zdarzenia. Obraz ukazuje różne postawy wobec pamięci i problemów, które są bliskie nastolatkom i osobom pracującym z młodzieżą.

Na zakończenie spotkania zobaczyliśmy zestaw krótkich filmów, które można wykorzystywać na lekcjach i godzinach wychowawczych. Było bardzo emocjonalnie i inspirująco!

14 czerwca 2023 r. (środa), godz. 18:00 – W trójkącie (2022), reż.: Ruben Östlund

14 czerwca 2023 r. odbył się kolejny seans Filmowej Akademii Nauczyciela w ZSB w Radomiu zorganizowanej wspólnie z MSCDN Wydział w Radomiu. Wspólnie obejrzeliśmy film „W trójkącie” w reżyserii Rubena Östlunda, który nie tylko wywołał salwy śmiechu, ale i skłonił do przemyśleń nad kondycją współczesnego świata. Podczas dyskusji nie obyło się bez odniesień do „Władcy much” Williama Goldinga, „Wielkiego żarcia” Marco Ferreriego czy „Sensu życia według Monthy Pythona”. Uważni i wrażliwi widzowie, wśród których są już stali bywalcy, długo rozmawiali o kreacjach aktorskich, symbolach obecnych w filmie i odniesieniach do współczesności.

Do zobaczenia po wakacjach!

31 maja 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Baby Broker (2022), reż.: Hirokazu Koreeda

W środę, 31 maja 2023 roku o godz. 18. Filmowy Klub Nauczyciela kolejny raz w gościnnej Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu przy ul. Kościuszki 7 zgromadził pasjonatów filmu i edukacji. Wspólnie obejrzeliśmy poruszające i pełne ciepła dzieło Hirokazu Koreedy pt.: „Baby Broker”. Po seansie uczestnicy wzięli udział w ciekawej dyskusji na temat roli rodziny, stereotypów i filmu w edukacji.

Kolejne spotkanie już 14 czerwca. Zobaczymy wtedy zwycięzcę ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Ogłoszenie i formularz zgłoszeniowy niebawem ukaże się na stronie MSCDN Wydział w Radomiu.

26 kwietnia 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Stracone złudzenia (2022), w reż.: Xavier Gianolli

W środę, 26 kwietnia 2023 roku o godz. 18. w Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu przy ul. Kościuszki 7 zainaugurowany został Filmowy Klub Nauczyciela. Zgromadzeni obejrzeli „Stracone złudzenia” w reżyserii Xaviera Gianolli, które Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej uznała za najlepszy film w 2022 roku.

Po seansie wielu widzów zostało w sali, by porozmawiać o adaptacji dzieła Balzaca, o roli kostiumów zarówno w filmie jaki w życiu, a także o współczesnej edukacji. Gościem specjalnym była pani Małgorzata Potocka, dyrektorka radomskiego Teatru Powszechnego, znana aktorka i reżyserka.

Film „Stracone złudzenia” jest rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych – przeczytaj opis na stronie ZEF.

Film „Stracone złudzenia” może być pretekstem do dyskusji z uczniami na kilka tematów, między innymi o mediach, manipulacji, propagandzie – zobacz propozycję scenariusza lekcji pt. „W świecie prawdy i pozorów” z wykorzystaniem filmu dokumentalnego pt. „Ćwiczenia warsztatowe” w reżyserii Marcela Łozińskiego

Zapraszamy na kolejne seanse, dyskusje, rozmowy z gośćmi, dzielenie się inspiracjami. W maju zobaczymy „Baby broker” (reż. Hirokazu Koreeda, Korea Południowa, 2022), a w czerwcu”W trójkącie” (reż. Ruben Östlund, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, 2022).

Swój udział można zgłaszać za pośrednictwem formularza udostępnianego na tydzień przed seansem na stronie MSCDN Wydział w Radomiu. Terminy i szczegóły spotkań – wkrótce.

Organizatorzy: MSCDN Wydział w Radomiu, ZSB w Radomiu, FilmowyRadom