Filmowy Klub Nauczyciela

27 września 2023 r. – w środę o godz. 18:00 inaugurujemy kolejny sezon Filmowego Klubu Nauczyciela w Sali Kinowej ZSB w Radomiu, ul. Kościuszki 7.

Zobaczymy krótkie filmy, które będą punktem wyjścia do dyskusji o funkcjonowaniu osób w spektrum autyzmu i postawach wspierających ich rozwój oraz o psychoseksualności dzieci i młodzieży i profilaktyce zachowań ryzykownych w szkole.

Pierwszy z filmów to dzieło twórców skupionych w grupie o nazwie „Frakcja / 35 – wytwórnia filmu fabularnego”. Bohaterką „Randki” jest dziewczyna rozwijająca się w spektrum autyzmu. Realizuje swoje pasje, boryka się z codziennymi problemami, a jej autyzm sprawia, że zyskują one szczególny wymiar.  

Kolejny film pt. „Który skrzywdziłeś” jest efektem pracy uczniów szkół średnich, którzy zrealizowali swój obraz w Pracowni Nowych Mediów w Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr w Radomiu. Przenosimy się do pewnej szkoły, w której doszło do tragicznego zdarzenia. Obraz ukazuje różne postawy wobec pamięci i problemów, które są bliskie nastolatkom i osobom pracującym z młodzieżą.

Na zakończenie spotkania zobaczymy zestaw krótkich filmów, które można wykorzystywać na lekcjach i godzinach wychowawczych. Będzie inspirująco!

ZAPISY NA STRONIE MSCDN WYDZIAŁ W RADOMIU


14 czerwca 2023 r. odbył się kolejny seans Filmowej Akademii Nauczyciela w ZSB w Radomiu zorganizowanej wspólnie z MSCDN Wydział w Radomiu. Wspólnie obejrzeliśmy film „W trójkącie” w reżyserii Rubena Östlunda, który nie tylko wywołał salwy śmiechu, ale i skłonił do przemyśleń nad kondycją współczesnego świata. Podczas dyskusji nie obyło się bez odniesień do „Władcy much” Williama Goldinga, „Wielkiego żarcia” Marco Ferreriego czy „Sensu życia według Monthy Pythona”. Uważni i wrażliwi widzowie, wśród których są już stali bywalcy, długo rozmawiali o kreacjach aktorskich, symbolach obecnych w filmie i odniesieniach do współczesności.

Do zobaczenia po wakacjach!


W środę, 31 maja 2023 roku o godz. 18. Filmowy Klub Nauczyciela kolejny raz w gościnnej Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu przy ul. Kościuszki 7 zgromadził pasjonatów filmu i edukacji. Wspólnie obejrzeliśmy poruszające i pełne ciepła dzieło Hirokazu Koreedy pt.: „Baby Broker”. Po seansie uczestnicy wzięli udział w ciekawej dyskusji na temat roli rodziny, stereotypów i filmu w edukacji.

Kolejne spotkanie już 14 czerwca. Zobaczymy wtedy zwycięzcę ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Ogłoszenie i formularz zgłoszeniowy niebawem ukaże się na stronie MSCDN Wydział w Radomiu.


W środę, 26 kwietnia 2023 roku o godz. 18. w Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu przy ul. Kościuszki 7 zainaugurowany został Filmowy Klub Nauczyciela. Zgromadzeni obejrzeli „Stracone złudzenia” w reżyserii Xaviera Gianolli, które Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej uznała za najlepszy film w 2022 roku.

Po seansie wielu widzów zostało w sali, by porozmawiać o adaptacji dzieła Balzaca, o roli kostiumów zarówno w filmie jaki w życiu, a także o współczesnej edukacji. Gościem specjalnym była pani Małgorzata Potocka, dyrektorka radomskiego Teatru Powszechnego, znana aktorka i reżyserka.

Film „Stracone złudzenia” jest rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych – przeczytaj opis na stronie ZEF.

Film „Stracone złudzenia” może być pretekstem do dyskusji z uczniami na kilka tematów, między innymi o mediach, manipulacji, propagandzie – zobacz propozycję scenariusza lekcji pt. „W świecie prawdy i pozorów” z wykorzystaniem filmu dokumentalnego pt. „Ćwiczenia warsztatowe” w reżyserii Marcela Łozińskiego

Zapraszamy na kolejne seanse, dyskusje, rozmowy z gośćmi, dzielenie się inspiracjami. W maju zobaczymy „Baby broker” (reż. Hirokazu Koreeda, Korea Południowa, 2022), a w czerwcu”W trójkącie” (reż. Ruben Östlund, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, 2022).

Swój udział można zgłaszać za pośrednictwem formularza udostępnianego na tydzień przed seansem na stronie MSCDN Wydział w Radomiu. Terminy i szczegóły spotkań – wkrótce.

Organizatorzy: MSCDN Wydział w Radomiu, ZSB w Radomiu, FilmowyRadom