Warsztaty: „Mistyfikacja czy gra z wizerunkiem człowieka?”

„Mistyfikacja czy gra z  wizerunkiem człowieka? Kim jesteśmy? Jak nas widzą inni? Czy to jeszcze my?” – to warsztaty filmoznawcze dla uczniów i dla nauczycieli, które odbyły się 21 lutego 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr, ul. Daszyńskiego 5.

Prowadząca, pani Katarzyna Czubińska, zwróciła uwagę na różnorodną manipulację wizerunkiem w szeroko pojętej kulturze i sztuce w oparciu m.in. o film „Z punktu widzenia nocnego portiera” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, fragmenty współczesnych dzieł kinowych i materiałów prasowych, projekt fotografa Tima Walkera w magazynie „W” oraz tworzenie wizerunku w oparciu o materiały z domeny publicznej czy z wykorzystaniem aplikacji Snapseed albo narzędzia Remove.bg i inne.

Uczestnicy chętnie brali udział w ćwiczeniach i dzielili się swoimi opiniami:

 – To były świetne zajęcia. Mogliśmy wykazać się kreatywnością i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat współczesnej kultury.

 – Najciekawsze okazało się to, jak bardzo narażeni jesteśmy na manipulację i w jak subtelny sposób jest ona prowadzona w Internecie czy telewizji. Warto myśleć krytycznie i być uważnym.

 – Spotkanie było bardzo interesujące. Poznaliśmy kilka nowych osób, a prowadząca wprowadziła atmosferę bardzo przyjazną. Czas zleciał błyskawicznie i aż szkoda, że musieliśmy kończyć.

Uczestnikami byli uczniowie i nauczyciele: Zespołu Szkół STO w Warszawie, PSP nr 34 w Radomiu, PSP im. Mikołaja Kopernika w Bieniędzicach, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Mariówce, Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie,  Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Technicznych, XIII Liceum Ogólnokształcącego. Zajęcia dla uczniów odbyły się w godz. 11.-14., a dla nauczycieli w godz.15.-16.30.

Na zakończenie wszyscy mieli okazję poznać Pracownię Nowych Mediów, która powstaje właśnie w Kuźni Artystycznej. Byli pod wrażeniem nowoczesnych studiów telewizyjnych, radiowych i możliwości, jakie przed nimi się pojawiły. 

Prowadząca: Katarzyna Czubińska(Poznań), Liderka Filmoteki Szkolnej, laureatka Nagrody PISF w kategorii „Edukacja młodego widza” w 2015 roku, nauczycielka, trenerka, edukatorka z zakresu tworzenia filmu animowanego, dokumentalnego, fabularnego, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej (studia podyplomowe stART!); współorganizatorka ogólnopolskiego Seminarium filmoznawczego dla nauczycieli „Przestrzenie Inspiracji” odbywającego się w Lublinie od 2015; autorka scenariuszy i materiałów metodycznych, m. in. dla PISF, Against Gravity,  Monolith, Kino Szkoła, Centrum Edukacji Obywatelskiej czy sieci kin Helios, Cinema City; organizatorka Filmowych Gier Miejskich m. in. w Poznaniu, Turku, Warszawie, Koninie oraz podczas Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale kino” w Poznaniu; członek Zespół ds. Młodej Widowni Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Warsztaty zorganizowane w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.