Film animowany w Lublinie…

W III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie odbyły się warsztaty z Filmoteką Szkolną. Uczniowie mieli okazję stworzyć własne filmy animowane, a nauczyciele wymienili się pomysłami i doświadczeniami związanym z edukacją filmową.

W zajęciach dla młodzieży wzięli udział uczniowie różnych lubelskich szkół: I LO im. S. Staszica, III LO im. Unii Lubelskiej, VIII LO im. Zofii Nałkowskiej oraz Z.S. Nr 1. im. Wł. Grabskiego. Młodzież stworzyła własne filmiki. Każdy trwa kilkanaście sekund, choć powstawał niemal pięć godzin. 

– Realizacja filmu animowanego jest fascynująca. Nie spodziewałem się, że to taka ciężka praca. Trzeba przygotować stanowisko, dopilnować wszystkiego i zrobić serię zdjęć… Jednak najważniejszy jest pomysł – stwierdził jeden z uczestników.

– Nabrałem szacunku dla twórców animacji. Wcześniej nie pomyślałem nawet przez chwilę, z jakimi wyzwaniami wiąże się tworzenie takich filmów – dodał inny uczeń.

– Te zajęcia rozbudziły kreatywność. Przy okazji sięgnę do Filmoteki Szkolnej, o której wcześniej niewiele słyszałam – wyznała jedna z uczestniczek.

Popołudniu również nauczyciele mieli okazję spotkać się z Filmoteką Szkolną. Podczas warsztatów wymieniali się pomysłami na wykorzystanie filmów w edukacji i wychowaniu. Otrzymali zestaw pomocy dydaktycznych i wiele inspiracji. 

W spotkaniu wzięli udział pedagodzy z III LO im. Unii Lubelskiej oraz Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Warsztaty zorganizował Pan Wojciech Jastrzębski, organizator Unia Film Festival – konkursu na najlepszy film krótkometrażowy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego, który od 2011 roku odbywa się w III LO w Lublinie.

Warsztaty, zarówno dla uczniów jak nauczycieli, prowadził Lider Filmoteki Szkolnej Jarosław Basaj.

Zajęcia zrealizowano w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

13 stycznia 2017 r.