Światło w obiektywie

Pan Artur Rzęchowski, operator kamery współpracujący na co dzień z programem Dzień Dobry TVN i stacją Discovery, przeprowadził warsztaty filmowe w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu, które odbyły się 12 października 2018 r.

W zajęciach wzięli udział uczniowie kilku radomskich szkół: II i IV Liceum Ogólnokształcącego, Techników Elektronicznego i Budowlanego oraz Społecznego Gimnazjum STO.

Prowadzący zademonstrował różne typy lamp używanych podczas zdjęć, wyjaśnił,  jak odpowiednio je ustawić i w pełni wykorzystać ich możliwości. Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z akcesoriami służącymi do uzyskiwania przeróżnych efektów – odbicia światła czy zmiany jego barwy.

Pan Artur nie tylko pozwolił wypróbować profesjonalny sprzęt, ale opowiedział, jak ze zwykłych, niedrogich i dostępnych w sklepach akcesoriów skonstruować oświetlenie, które świetnie sprawdzi się podczas amatorskiej realizacji filmowej. Na przykład przy kręceniu szkolnej etiudy fabularnej czy dokumentalnej.

Przed zakończeniem spotkania uczniowie zadali kilka pytań dotyczących nie tylko roli światła w filmie. Dowiedzieli się między innymi, na co Pan Artur zwraca uwagę, oglądając filmy – czy ogląda je z dystansem, czy patrzy zawodowo, oceniając zawsze od strony technicznej.

Prowadzący zajęcia opowiedział o swoich doświadczeniach: – Od jedenastu lat pracuję w TVN, a zaczynałem w radomskiej telewizji Dami, gdzie realizowałem pasję. Pierwsza kamera, jaką miałem, była pożyczona. Biegałem z tą kamerą i nagrywałem wszystko wokół. Teraz, z perspektywy czasu, jest to świetny dokument, bo mam nagranych sąsiadów, którzy już dawno nie żyją, klimat mojego podwórka, którego już dawno nie ma. Dla mnie to była wtedy amatorska produkcja, po latach wiem, że to jest mega fajna rzecz.

Całą rozmowę można obejrzeć tutaj.

Warsztaty zorganizowane są w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Kolejne warsztaty już 19 października, g. 15.30 w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu.

/Magdalena Karasek/