29 stycznia (środa), godz. 18:00 – „Dobry nauczyciel”,
…
18 grudnia (środa), godz. 18:00 – „Bulion i inne namiętności”,
…
27 listopada (środa), godz. 18:00 – „Moja siostra” (2023), reż. Mariusz Rusiński, „Streetworker” (2024), reż. Damian Piasecki
„Moja siostra” jest opowieścią o uzdolnionej nastolatce walczącej z uzależnieniem. Jej brat, reżyser filmu, przygląda się rodzinie, by zrozumieć, jak relacje między bliskimi wpływają na ich wybory. „Streetworker” to historia Huberta, który pomaga osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. Film przypomina, jak ważne jest wsparcie i druga szansa dla osób w potrzebie. Po seansie twórcy filmow – Damian Piasecki i Hubert Kaczmarczyk oraz Mariusz Rusiński i Mateusz Hernik wezmą udział w rozmowie z widzami.
30 października (środa), godz. 18:00 – „Jutro będzie nasze” (2023), reż. Paola Cortellesi
Niezwykle współczesna opowieść osadzona w powojennej rzymskiej rzeczywistości, będąca zrównoważoną kombinacją dramatu i humoru. Film opowiada o zyskiwaniu niezależności, braniu życia w swoje ręce i łamaniu utartych schematów, szczególnie w kontekście walki o prawa kobiet. Zdobył uznanie publiczności i jurorów, m.in.: Nagrodę Publiczności na Festiwalu Dwa Brzegi, Nagrodę Specjalną Jury na RomeFilmFest, oraz nagrody na Festiwalu David di Donatello za najlepszy scenariusz, debiut reżyserski, dla aktorki pierwszoplanowej i drugoplanowej, a także Nagrodę Młodzieżowego Jury. Po seansie Filmoznawczyni Diana Dąbrowska długo rozmawiała z widzami o pasji do kina.
4 czerwca (wtorek), godz. 18:00 – „Porwany” (2023), reż. Marco Bellocchio
„Porwany” w reżyserii Marco Bellocchio to film, którym zakończyliśmy drugi sezon Filmowego Klubu Nauczyciela współorganizowanego przez MSCDN Wydział w Radomiu w sali kinowej ZSB w Radomiu. Po seansie Filmoznawczyni Diana Dąbrowska przeprowadziła pasjonującą dyskusję z widzami.
24 kwietnia (środa), godz. 18:00 – La chimera (2023), reż. Alice Rohrwacher
Filmoznawczyni Diana Dąbrowska spotkała się z widzami Filmowego Klubu Nauczyciela, by porozmawiać o filmie „La chimera” z 2023 r. w reżyserii Alice Rohrwacher.
To była wyjątkowa okazja, by porozmawiać z pasjonatką i znawczynią, która w 2022 roku otrzymała nagrodę PISF w kategorii „Krytyka filmowa”, a w 2018 Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina.
Diana Dąbrowska w sieci prowadzi m.in. projekty: Accademia Włoskiego Kina oraz Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.
21 marca 2024 r. (czwartek), godz. 13:00 – KONFERENCJA FILMOZNAWCZA
„Trzeba widzieć, co się dzieje, czyli o skutecznym wykorzystaniu filmów na przedmiotach humanistycznych oraz w działaniach wychowawczych. Konferencja dla nauczycieli„
godz. 13:00 – Rozpoczęcie Konferencji dla Nauczycieli
godz. 13:15 – Wspólnota odbioru i zachwytu. Jak budować działania wychowawcze na filmie i przeżyciu
Karolina Giedrys-Majkut (Centrum Edukacji Obywatelskiej)
godz. 14:15 – „Upadek Bruce’a i narodziny Batmana – o doniosłej roli błędów w edukacji”
(dr Jarosław Marek Spychała; Collegium Civitas w Warszawie & Gdańska Akademia Filozofii)
godz. 15:25 – “…który skrzywdziłeś”, czyli o czym uczniowie chcieliby lub nie chcieliby rozmawiać…”
(Młodzieżowe Produkcje Filmowe; Michał Grosiak)
godz. 16:00 – Debata: Jak skutecznie wykorzystać film w edukacji i działaniach wychowawczych?
(Przemysław Bednarczyk, Jarosław Spychała, Karolina Giedrys, Michał Grosiak)
godz. 17:00 – Podsumowanie Konferencji dla Nauczycieli
godz. 18:00 – „Z łagrowego piekła na wzgórza Monte Cassino” – w Multikinie
– prelekcja historyczno-filmoznawcza i przedpremierowy pokaz filmu pt. “Czerwone maki”, reż. Krzysztof Łukaszewicz
(Przemysław Bednarczyk)
21 lutego 2024 r. (środa), godz. 18.00 – Poprzednie życie (2023), reż. Celine Song
In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach…Coraz więcej dusz w naszym Filmowym Klubie Nauczyciela.
To spotkanie w wypełnionej po brzegi kameralnej sali kinowej ZSB w Radomiu będzie niezapomniane, bo po raz pierwszy konieczne były dostawki (oby częściej), finałowa scena stała się duuuuużo dłuższa niż w oryginale, z przyczyn technicznych (oby już się tak nie zdarzało), ale przede wszystkim dlatego, że gościem specjalnym pokazu był Karol Szafraniec Audio/Wizualny (warto polubić jego podcast), który świetnie wprowadził publiczność do filmu, a potem pokierował pasjonującą dyskusją.
Dziękujemy za obecność i udział w rozmowie zarówno stałym bywalcom jak i nowym widzom.
10 stycznia 2024 r. (środa), godz. 18:00 – Sounds of Freedom (2018/2023), reż.: Alejandro Monteverde.
Film oparty na autentycznych wydarzeniach został ukończony w roku 2018, ale ze względu na problemy z dystrybutorami, którzy nie chcieli być kojarzeni z poruszaną tematyką, trafił do kin dopiero po pięciu latach dzięki publicznej zbiórce. Bez reklamy stał się hitem i zarobił miliony. Widzowie po seansach twierdzą, że to „film, który każdy powinien zobaczyć”. Główny bohater rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Mimo tematyki twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a ładunek emocjonalny przekazu budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny.
28 listopada 2023 r. (wtorek), godz. 18:00 – Matki równoległe (2021), reż.: Pedro Almodóvar
Ubiegłoroczny kandydat do Oscara. Film przedstawia historię dwóch kobiet, które w tym samym czasie rodzą dzieci na jednym szpitalnym oddziale. Macierzyństwo w nim to zarówno wyzwanie jak i źródło wielkiej siły i miłości.
Wyreżyserowany przez Pedro Almodóvara obraz otrzymał nominacje do Oscarów w dwóch kategoriach: najlepsza muzyka oryginalna oraz najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W tej drugiej kategorii Penelope Cruz została nagrodzona również podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
15 listopada 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Wieczór Kina Niemego SOUNDS OF SILENTS
Kolejne pełne pasji spotkanie z filmem i dyskusja o wartości sztuki za nami. Tym razem oglądaliśmy nieme filmy z początków stulecia. Wydarzenie odbyło się w ramach radomskiej edycji Sounds of Silents. Warszawskie Dni Filmu Niemego.
25 października 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Sytuacja awaryjna (2022), reż.: Jiří Havelka
25 października 2023 r. podczas kolejnego spotkania Nauczycieli obejrzeliśmy czeską komedię pt. „Sytuacja awaryjna”, którą wyreżyserował Jiří Havelka.
27 września 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Randka (2023), reż.: Paweł Stroiński; …który skrzywdziłeś (2023), reż.: Karolina Zielińska, Alicja Kempska, Gabriela Szczególska
27 września 2023 r. – w środę o godz. 18:00 zainaugurowaliśmy kolejny sezon Filmowego Klubu Nauczyciela w Sali Kinowej ZSB w Radomiu, ul. Kościuszki 7.
Gośćmi byli uczniowie radomskich szkół ponadpodstawowych, którzy zaprezentowali swój film, oraz specjaliści w swoich dziedzinach: psycholog, sędzia rodzinny, rodzic dzieci w spektrum autyzmu.
Zobaczyliśmy dwa filmy, które stały się punktem wyjścia do dyskusji o funkcjonowaniu osób w spektrum autyzmu i o postawach wspierających ich rozwój oraz o psychoseksualności dzieci i młodzieży i profilaktyce zachowań ryzykownych w szkole.
Pierwszy z filmów to dzieło twórców skupionych w grupie o nazwie „Frakcja / 35 – wytwórnia filmu fabularnego”. Bohaterką „Randki” jest dziewczyna rozwijająca się w spektrum autyzmu. Realizuje swoje pasje, boryka się z codziennymi problemami, a jej autyzm sprawia, że zyskują one szczególny wymiar.
Kolejny film pt. „Który skrzywdziłeś” jest efektem pracy uczniów szkół średnich, którzy zrealizowali swój obraz w Pracowni Nowych Mediów w Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr w Radomiu. Przenosimy się do pewnej szkoły, w której doszło do tragicznego zdarzenia. Obraz ukazuje różne postawy wobec pamięci i problemów, które są bliskie nastolatkom i osobom pracującym z młodzieżą.
Na zakończenie spotkania zobaczyliśmy zestaw krótkich filmów, które można wykorzystywać na lekcjach i godzinach wychowawczych. Było bardzo emocjonalnie i inspirująco!
14 czerwca 2023 r. (środa), godz. 18:00 – W trójkącie (2022), reż.: Ruben Östlund
14 czerwca 2023 r. odbył się kolejny seans Filmowej Akademii Nauczyciela w ZSB w Radomiu zorganizowanej wspólnie z MSCDN Wydział w Radomiu. Wspólnie obejrzeliśmy film „W trójkącie” w reżyserii Rubena Östlunda, który nie tylko wywołał salwy śmiechu, ale i skłonił do przemyśleń nad kondycją współczesnego świata. Podczas dyskusji nie obyło się bez odniesień do „Władcy much” Williama Goldinga, „Wielkiego żarcia” Marco Ferreriego czy „Sensu życia według Monthy Pythona”. Uważni i wrażliwi widzowie, wśród których są już stali bywalcy, długo rozmawiali o kreacjach aktorskich, symbolach obecnych w filmie i odniesieniach do współczesności.
Do zobaczenia po wakacjach!
31 maja 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Baby Broker (2022), reż.: Hirokazu Koreeda
W środę, 31 maja 2023 roku o godz. 18. Filmowy Klub Nauczyciela kolejny raz w gościnnej Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu przy ul. Kościuszki 7 zgromadził pasjonatów filmu i edukacji. Wspólnie obejrzeliśmy poruszające i pełne ciepła dzieło Hirokazu Koreedy pt.: „Baby Broker”. Po seansie uczestnicy wzięli udział w ciekawej dyskusji na temat roli rodziny, stereotypów i filmu w edukacji.
Kolejne spotkanie już 14 czerwca. Zobaczymy wtedy zwycięzcę ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Ogłoszenie i formularz zgłoszeniowy niebawem ukaże się na stronie MSCDN Wydział w Radomiu.
26 kwietnia 2023 r. (środa), godz. 18:00 – Stracone złudzenia (2022), w reż.: Xavier Gianolli
W środę, 26 kwietnia 2023 roku o godz. 18. w Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu przy ul. Kościuszki 7 zainaugurowany został Filmowy Klub Nauczyciela. Zgromadzeni obejrzeli „Stracone złudzenia” w reżyserii Xaviera Gianolli, które Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej uznała za najlepszy film w 2022 roku.
Po seansie wielu widzów zostało w sali, by porozmawiać o adaptacji dzieła Balzaca, o roli kostiumów zarówno w filmie jaki w życiu, a także o współczesnej edukacji. Gościem specjalnym była pani Małgorzata Potocka, dyrektorka radomskiego Teatru Powszechnego, znana aktorka i reżyserka.
Film „Stracone złudzenia” jest rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych – przeczytaj opis na stronie ZEF.
Film „Stracone złudzenia” może być pretekstem do dyskusji z uczniami na kilka tematów, między innymi o mediach, manipulacji, propagandzie – zobacz propozycję scenariusza lekcji pt. „W świecie prawdy i pozorów” z wykorzystaniem filmu dokumentalnego pt. „Ćwiczenia warsztatowe” w reżyserii Marcela Łozińskiego
Zapraszamy na kolejne seanse, dyskusje, rozmowy z gośćmi, dzielenie się inspiracjami. W maju zobaczymy „Baby broker” (reż. Hirokazu Koreeda, Korea Południowa, 2022), a w czerwcu”W trójkącie” (reż. Ruben Östlund, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, 2022).
Swój udział można zgłaszać za pośrednictwem formularza udostępnianego na tydzień przed seansem na stronie MSCDN Wydział w Radomiu. Terminy i szczegóły spotkań – wkrótce.
Organizatorzy: MSCDN Wydział w Radomiu, ZSB w Radomiu, FilmowyRadom