Warsztaty kompetencji cyfrowych

16 lutego 2021 r.
Na co mogę sobie pozwolić, a czego mi nie wolno? Prawo autorskie w edukacji, Creative Commons, otwarte zasoby, film i komiks.
NABÓR ZAKOŃCZONY
Osoby, które zgłosiły chęć udziału, otrzymają link do spotkania
na adres e-mail podany w zgłoszeniu – najpóźniej dzień przed wydarzeniem.

zobacz film: prawa autorskie, creative commons, otwarte zasoby

Podczas warsztatu dowiemy się, jak dbać o nasze prawa, kiedy dzielimy się twórczością i na co uważać, kiedy chcemy korzystać z udostępnionych w internecie zasobów. Zapoznamy się z zasadami prawa autorskiego, a także dowiemy się, w jaki sposób rozmawiać o nich z uczniami. Omówimy takie pojęcia, jak: dozwolony użytek edukacyjny, domena publiczna i Creative Commons. Wskażemy, gdzie szukać utworów (grafik, filmów, muzyki i innych), by korzystać z nich legalnie i za darmo w celach edukacyjnych. Sprawdzimy, czy komiks i film może być dobrą pomocą edukacyjną na różnych przedmiotach.
Odkryjemy narzędzia takie jak: youtube, biteable, storyboard that.

2 lutego 2021 r.
Jak nie dać się nabrać w sieci? Nauczyciel jako świadomy użytkownik Internetu i przewodnik młodzieży.
NABÓR ZAKOŃCZONY 

Podczas warsztatu poznamy zjawiska występujące w internecie: ataki zagrażające bezpieczeństwu i programy służące twórczemu rozwojowi. Nauczymy się rozpoznawać nieprawdziwe informacje (fake newsy) i oszustwa internetowe (phishing). Określimy, czym są bańki informacyjne i co wynika z nierozsądnego wykorzystania mediów społecznościowych. Uczestnicy poznają propozycje scenariuszy lekcji i ćwiczeń, wyniki badań, zasoby filmowe oraz inspiracje do rozmów z młodzieżą
na tematy omawiane podczas warsztatu. 

Odkryjemy narzędzia takie jak: mentimeter, jamboard, wakelet, quizizz.

25 stycznia 2021 r.
Jak skutecznie przeprowadzić lekcję zdalną? Narzędzia TIK wspierające aktywizowanie i motywowanie uczniów.
NABÓR ZAKOŃCZONY

Podczas warsztatu będziemy sprawdzać różne pomysły na wykorzystywanie technologii w pracy z uczniami. Poznamy inspirujące sposoby m.in. na: rozpoczynanie lekcji, inicjowanie dyskusji, sprawdzanie przygotowania do zajęć, organizowanie aktywności indywidualnych i w małych grupach, syntetyzowanie treści, podsumowanie, ewaluację. 
Odkryjemy narzędzia takie jak: padlet, learningapps, wordwall, mentimeter.

W warsztacie mogą wziąć udział nauczyciele, bibliotekarze, edukatorzy i wszystkie osoby (w wieku 18-64 lat) zainteresowane poszerzeniem swoich umiejętności. Udział jest bezpłatny. Po zakończeniu uczestnicy otrzymają zaświadczenia na podany w formularzu adres email.

Na każdy warsztat należy wysłać oddzielne zgłoszenie, najpóźniej dzień przed szkoleniem. Zakwalifikowani uczestnicy – 25 osób na każde szkolenie – otrzymają szczegółowe informacje, wraz z linkiem do platformy komunikacyjnej, na której będzie się ono odbywało.

Podczas warsztatów podzielimy się pomysłami na prowadzenie lekcji online, odkryjemy zasoby cyfrowe przydatne w szkole, porozmawiamy o prawie autorskim w edukacji oraz o internetowych zjawiskach, którymi interesuje się młodzież, a które dorośli też powinni poznać, by umieć o nich rozmawiać. Poznamy sposoby wykorzystania technologii w  edukacji wpływające skutecznie na aktywność uczniów.

Warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest posiadanie komputera z dostępem do internetu oraz kamerą i mikrofonem.

Kontakt do prowadzącego: Jarek Basaj

Warsztaty odbywają się w ramach projektu SpołEd – Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece – zainicjowanym przez Centrum Cyfrowe i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wszystkie informacje podane przez zgłaszającą/ego w formularzu, będą przetwarzane z zasadami poufności i wykorzystywane wyłącznie na potrzeby organizacji warsztatów przez ich organizatora Fundację Centrum Cyfrowe.