20 stycznia 2020 r., godz. 9.00-15.00 w Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu odbyły się warsztaty kreatywne dla uczniów pt. Pastisz filmowy – reprodukcja wrażliwości.
Uczniowie wykonali serię zdjęć inspirowanych znanymi kadrami oraz obrazami. Mieli okazję stanąć po obu stronach obiektywu – zarówno robili zdjęcia, jak i pozowali, wcześniej zadbawszy o charakteryzację, światło i scenografię. Pracowali na filmach w reżyserii Andrzeja Wajdy dostępnych w Filmotece Szkolnej: „Brzezina”, „Wesele”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru” oraz na obrazach takich malarzy jak: Johannes Vermeer, Georges de La Tour, Jacques-Louis David, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański. Efekty kilkugodzinnej pracy zostały omówione. Uczniowie przeanalizowali formalną stronę dzieł, rodzaje kompozycji, koloru i światła.
– Po dzisiejszych zajęciach jestem niesamowicie zaskoczona. Nie sądziłam,że cokolwiek powiązane ze sztuką może tak mnie zainteresować – stwierdziła jedna z uczestniczek. – Zawsze uważałam, że odznaczam się szczególnym brakiem wyobraźni. Cieszę się, że mogłam spróbować czegoś nowego – dodała.
Inni wypowiadali się równie entuzjastycznie: – To świetne warsztaty dla osób, które poszukują czegoś ciekawego i rozwijającego. – Atmosfera była bardzo przyjemna i wszyscy brali udział. Można było posmakować modelingu i sztuki fotografowania.
– Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest oświetlenie, że to jeden z najważniejszych elementów tworzenia dzieła wizualnego. – Całe zajęcia poprowadzone były w kreatywny sposób. – Super zabawa, a przy okazji świetna lekcja, która, być może przyda się w przyszłości.
Prowadząca zajęcia: p. Katarzyna Zabłocka – autorka i pomysłodawca Podstawy Programowej Realizacji Intermedialnych dla szkolnictwa artystycznego w Polsce (Nagroda indywidualna Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie 2015), ze znaczącymi sukcesami prowadzi autorską pracownię w Liceum Plastycznym w Supraślu, od roku 2010 zajęcia z obszaru fotografii, filmu, animacji, eksperymentu na Wydziale Grafiki (Politechnika Białostocka), zajmuje się szeroko pojętym Obrazowaniem. Jest autorką wystaw indywidualnych i zbiorowych, realizuje projekty z zakresu sztuk wizualnych.
Zajęcia organizowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Przedsięwzięcie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Informacja o wydarzeniu na stronie filmotekaszkolna.pl