Maciek Chełmicki — bohater naszych czasów?

5 lutego 2020 r. o godz. 16 rozpocznie się spotkanie z Wędrującym Filmoznawcą. Dr Maciej Dowgiel przeprowadzi zajęcia dotyczące różnych rodzajów bohaterstwa zaprezentowanego w filmach Andrzeja Wajdy. Uczestnicy przeanalizują społeczne i odbiorcze aspekty zjawiska bohaterstwa oraz poznają możliwości wykorzystania filmu (i jego motywów) na maturze języka polskiego.

Zajęcia adresowane są do uczniów w wieku 16-19 lat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy poprzez formularz dostępny TUTAJ

Każdy uczestnik przynosi ze sobą zgodę podpisaną przez rodzica/opiekuna – druk wraz z regulaminem dostępny TUTAJ
(należy wydrukować ostatnią stronę i przynieść podpisaną)

Głównym bohaterem będzie Maciek Chełmicki – Zbyszek Cybulski. Prześledzimy jego losy od pojawienia się w Popiele i diamencie (A. Wajdy), przez jego alternatywną historię z Miłości dwudziestolatków (A. Wajdy) i Salto (T. Konwickiego) po Wszystko na sprzedaż (A. Wajdy). Wspólnie zastanawiamy się nad jego ewolucją oraz tym, jak jego filmowy wizerunek zrósł się z osobą tego prawdopodobnie najważniejszego dla polskiego kina aktora.

Zbigniew Cybulski

Zajęcia uzupełnione zostaną tworzeniem historii i charakterystyki bohatera. Uczestnicy poznają także malarską twórczość Andrzeja Wróblewskiego w kontekście filmów Andrzeja Wajdy,

Będziemy pracować z filmami: Andrzeja Wajdy: Popiół i diament, Miłość dwudziestolatków, Wszystko na sprzedaż  oraz Tadeusza Konwickiego: Salto.

Prowadzący zajęcia – dr Maciej Dowgiel:

„Dobry film powinien być przewodnikiem po życiu oraz dziełem prowokującym do myślenia i buntu. Dlatego interesuje mnie przede wszystkim kino popularne, gdyż do jego odbioru każdy widz może zaangażować proste emocje i własne zasoby intelektualne.”

dr Maciej Dowgiel

Zajęcia organizowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Przedsięwzięcie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacja o wydarzeniu na stronie filmotekaszkolna.pl