Filmowe Lekcje Wychowawcze w Skarżysku

Niemal siedemdziesięciu nauczycieli z czterdziestu placówek uczestniczyło w warsztatach w Miejskim Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej. Spotkanie pt. „Filmowe Lekcje Wychowawcze” w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej prowadził lider Filmoteki Szkolnej, Jarosław Basaj. Wydarzenie zorganizował Paweł Poros, szef Kina Centrum w skarżyskim MCK-u.

– Zajęcia uświadomiły mi, jak ciekawie można wykorzystywać filmy w czasie zajęć. Poznałam też wiele konkretnych przydatnych tytułów – powiedziała jedna z uczestniczek. – Warsztaty były interesujące, stanowiły inspirację do wykorzystania filmu na lekcjach, nie tylko wychowawczych – dodała jej koleżanka. Wśród obecnych na spotkaniu byli pedagodzy ze Skarżyska, Lipowego Pola Skarbowego, Lipia, Suchedniowa, Wysocka, Wąchocka, Szydłowca, Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Spotkanie obfitowało w wiele merytorycznych wskazówek. Nie zabrakło również „dobrych praktyk”, którymi dzielił się prowadzący. – Jestem pod wrażeniem. Prowadzący zaraził mnie swoją energią. Uświadomiłam sobie, że chyba jeszcze mogę coś fajnego zrobić dla siebie i dzieci – stwierdziła jedna z nauczycielek z wieloletnim stażem. Propozycje Filmoteki Szkolnej zainspirowały także mniej doświadczonych uczestników: – Jestem zainteresowana dalszymi spotkaniami i warsztatami. To dało wiele początkującemu nauczycielowi.

Dwugodzinne spotkanie wypełnione było różnymi pomysłami na edukację filmową. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są metody pracy z filmem, gdzie można szukać materiałów i wsparcia, które konferencje, sympozja i festiwale warte są uwagi. Zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez Filmotekę Szkolną, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Fundację Generator czy KinoSzkołę.

Po zakończeniu warsztatów wielu pedagogów zostało, by wymienić się wrażeniami. – Dużo informacji, gdzie szukać ciekawych filmów i zajęć dla dzieci. – Dobre propozycje na lekcje wychowawcze, wiele tytułów do wykorzystania. – Głowa pełna pomysłów, ciekawość dalszego poznawania wartościowych filmów – to niektóre z opinii, które można było usłyszeć wychodząc z Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej we wtorek, 6 marca 2018 r.

Zapraszamy na kolejne inspirujące spotkania. Najbliższe już w kwietniu w kilku radomskich szkołach podstawowych.