W świat moich dziadków – nagrody rozdane!

Kacper Wołek, Wiktoria Iwanicka oraz Bartosz Adamczyk to laureaci Międzypokoleniowego Festiwalu Filmowego „W ŚWIAT MOICH DZIADKÓW”. Podczas uroczystej gali, która w czwartek 22 marca 2018 r. odbyła się w Sali Konferencyjnej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu, zostały rozdane nagrody, a twórcy i bohaterowie filmów opowiadali o swoich dziełach.

– Zrealizowanie trzyminutowego filmu o dziadkach to prawdziwe wyzwanie – stwierdził zdobywca głównej nagrody Kacper Wołek, uczeń drugiej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. – Niełatwo było zmieścić się w tak krótkim czasie ze wszystkimi zaplanowanymi wątkami. Dzięki udziałowi w Festiwalu miałem okazję usłyszeć o wielu historiach, do których może bym nie dotarł inaczej – dodał. 

Film Kacpra Wołka pt. „Podróż wstecz. Pińczów we wspomnieniach moich dziadków” to wzruszający i ciepły portret kochających się ludzi, nostalgicznie wspominających dawne czasy. Chwyta emocjonalnie i zwraca uwagę ciekawymi, dobrymi ujęciami i dojrzałym montażem – podkreślono podczas werdyktu.

Wiktoria Iwanicka, uczennica pierwszej klasy liceum im. Tytusa Chałubińskiego, która zdobyła drugą nagrodę, opowiadała o pomyśle i realizacji swojego filmu: – Głównie bazowałam na opowieściach mojej babci. Napisałam scenariusz na około 25 minut. Potem razem z kolegami zaczęliśmy zdjęcia. Niełatwo było spotkać się w jednym miejscu i czasie. Najtrudniejsza okazała się selekcja materiału. Z wielu scen trzeba było zrezygnować, mimo że były to dobre zdjęcia. Ale trzy minuty to trzy minuty. 

Obraz Wiktorii przedstawia oryginalny punkt widzenia, bo w filmie o świecie dziadków ich samych prawie nie ma. Perspektywa świata, który odszedł, pokazana jest z punktu widzenia młodego człowieka. Widać wykonaną pracę i dużą sprawność w montażu, a przekazywane treści zilustrowane zostały odpowiednio dobranym materiałem. 

– Wzruszyłem się, gdy wnuczek zaproponował mi udział w filmie. Miałem przedstawić w trzy minuty całe swoje życie, od kołyski aż po dziś. Stanęło mniej więcej w połowie wieku dojrzałego, do bycia dziadkiem w filmie nie doszedłem – żartował bohater trzeciego nagrodzonego obrazu. Po projekcji dziadek Bartosza Adamczyka, ucznia V klasy PSP 29 im. W. Broniewskiego w Radomiu, wyrecytował autobiograficzny wiersz swojego autorstwa, który stał się klamrą zamykającą przedstawioną w filmie historię.

Udział w festiwalu skłaniał uczestników do odbycia sentymentalnych podróży. Młodzi ludzie musieli odkryć świat dziadków, by móc przedstawić go innym. Mieli okazję poznać historie rodzinne, skorzystać z wiedzy i doświadczenia starszego pokolenia, skonfrontować dawniej cenione wartości z dzisiejszymi. – Świetnie, że młodzież podjęła wyzwanie. Może to być początek prawdziwej przygody z filmem – mówią organizatorzy i zapraszają do udziału w Festiwalu przyszłym roku.

Międzypokoleniowy Festiwal Filmowy „W ŚWIAT MOICH DZIADKÓW” w Radomiu połączony z konkursem na trzyminutowy film zrealizowany przez młodzież w wieku 14-19 lat został zorganizowany przez Fundację Jaskółki.PL .

Wydarzenia towarzyszące: warsztaty filmowe dla uczniów i nauczycieli, odbyły się w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w partnerstwie z Zespołem Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu.