Uczniowie liceów i techników z Radomia i Pionek wzięli udział w warsztatach filmoznawczych, które prowadził dr Maciej Dowgiel. Tematyka spotkania związana była z dziełami, w których wystąpił Zbigniew Cybulski. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o różnych sposobach ukazywania bohaterstwa w polskiej kinematografii oraz zastanowić się, jak wykorzystać znajomość filmów na egzaminie dojrzałości.
– To były bardzo wartościowe zajęcia. Wykorzystam je, przygotowując się do matury – powiedział po warsztatach jeden z uczestników. – Prowadzący zwrócił nam uwagę na kilka rzeczy, które wcześniej nie były tak oczywiste. Teraz bardziej rozumiem na przykład symbolikę niektórych scen z filmów Andrzeja Wajdy, bo umiem je zestawić z malarstwem Wróblewskiego czy dramatem Wyspiańskiego – dodał.
Jednym z zadań do wykonania było wymyślenie historii Maćka Chełmickiego po latach. – To ćwiczenie najbardziej mi się podobało, bo wymagało najwięcej kreatywności. A ponieważ robiliśmy je w grupach, była też okazja, żeby lepiej się poznać. Okazało się na przykład, że siedzieli obok nas koledzy z tej samej szkoły, do której chodzimy. Poznaliśmy się dopiero na warsztatach w Budowlance – można było usłyszeć po zajęciach.
Uczniowie, którzy do Sali Kinowej Zespołu Szkół Budowlanych przybyli z różnych szkół, dzielili się też pomysłami na własne filmy. Chcą je zrealizować w ramach konkursu, który zapowiadaliśmy na początku cyklu. Ogłosimy go już na następnym spotkaniu, 17 marca.
Warsztaty pt. „Maciej Chełmicki – bohater naszych czasów? Film w szkole / na maturze” prowadził dr Maciej Dowgiel:
„Jestem doktorem filmoznawstwa, edukatorem filmowym, trenerem edukacji medialnej, autorem kilkudziesięciu opracowań i scenariuszy edukacyjno-filmowych. Wykorzystując różne metody pracy z ludźmi, zajmuję się prowadzeniem szkoleń, warsztatów i wykładów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Staram się, aby moje zajęcia były otwarte na interpretacyjne pomysły uczestników oraz, zgodnie z potrzebami, angażowały emocjonalnie lub prowokowały do przemyśleń.”
Zajęcia odbyły się 5 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu. Organizowane w ramach programu Filmoteka Szkolna przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, przedsięwzięcie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.