Historia oparta na faktach

18 grudnia 2018 r. uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli okazję wziąć udział w międzyszkolnych warsztatach filmowych, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej. Prowadził je Lider Filmoteki Szkolnej, Jarosław Basaj.

Uczestnicy spotkali się w pracowni fotograficznej. Dowiedzieli się, czym jest film animowany i jakie stosuje się do jego wykonania techniki. Po krótkim wprowadzeniu, w którym znalazło się miejsce zarówno na przedstawienie historii filmu animowanego jak i prezentację wybranych tytułów z Filmoteki Szkolnej, uczniowie poznali zasady tworzenia animacji poklatkowej.

Następnie, wykorzystując swą kreatywność, podzielili się pomysłami na własne filmy, narysowali storyboardy i przystąpili do przygotowywania scenografii i bohaterów. Powstał film „Historia oparta na faktach”, który można zobaczyć w dziale filmy.

Realizacja filmów animowanych dla uczestników okazała się interesująca. W pracy wykorzystali stoły bezcieniowe, aparaty i oświetlenie, którym dysponują na co dzień uczniowie Technikum Fototechnicznego przy ul. Tysiąclecia 22 w Skarżysku-Kamiennej. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.