W imię ich matek – historia Ireny Sendlerowej

Irena Sendler urodziła się 15 lutego 1910 roku. W 109. rocznicę jej urodzin odbył się pokaz filmu „W imię ich matek – historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Mary Skinner oraz zajęcia edukacyjne dla nauczycieli i uczniów. W spotkaniu wzięło udział ponad 90 osób. Zajęcia odbyły się w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu.

Dokument opowiada o działalności Ireny Sendlerowej i powiązanych z nią osób. Dzięki ich odwadze i zdecydowaniu udało się wydostać z warszawskiego getta wiele żydowskich dzieci. Na film składają się, oprócz zdjęć archiwalnych z czasów okupacji, wywiady z trzema bohaterskimi kobietami, które za swą działalność zostały wyróżnione tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Irenie Sendlerowej Instytut Yad Vashem w Jerozolimie nadał tytuł Sprawiedliwej w 1965 roku.

Podczas warsztatów uczestnicy rozmawiali o zasadach, którymi kierowała się w życiu Irena Sendlerowa, poznali daty istotne dla pamięci o Sprawiedliwych, przykłady reagowania na dyskryminację, różne przejawy antysemityzmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Uczniowie wraz z nauczycielami pracowali z różnymi źródłami historycznymi, dokumentami oraz fragmentami relacji świadków wydarzeń.

Zajęcia prowadził Jarosław Basaj.

Warsztaty zorganizowane w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.