Ferie z Filmoteką Szkolną

Uczniowie radomskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w warsztatach filmowych „Animacja poklatkowa z Filmoteką Szkolną”, które odbyły się w Technikum TEB Edukacja w Radomiu.

Uczestnicy zajęć przekonali się, że tworzenie animacji wymaga kreatywności, dobrego pomysłu i daje satysfakcję. Po zakończonych zajęciach młodzież podzieliła się opiniami: 

– Ciekawe było zwrócenie uwagi na to, czym jest film w ogóle, że wymaga uważnego obserwowania otaczającego nas świata i zależy od pracy bardzo wielu osób. Jedno z ćwiczeń pokazało nam, że mimo poruszania się wśród ludzi i sprzętów, nie zwracamy na nic uwagi. A uważność i ciekawość jest podstawową cechą filmowców.

– To żmudna praca. Efekt jest super, bo na koniec możesz zobaczyć własny film, lecz nie spodziewaliśmy się, że wymaga tyle energii. Mam pomysł na kolejną animację i, jeśli tylko byłby na to czas, chętnie ją zrealizuję.

– W mojej szkole nie ma zajęć tego typu, a szkoda. To coś wyjątkowego, świeżego. Chętnie namówię znajomych na następne warsztaty. Może wspólnie zrobimy animację albo film dokumentalny. I muszę sprawdzić, czy w mojej szkole są filmy z Filmoteki Szkolnej, bo zainteresowały mnie.

Zajęcia odbyły się podczas akcji „Ferie w TEB-ie” w Technikum TEB Edukacja w Radomiu. Prowadził je Lider Filmoteki Szkolnej Jarosław Basaj.

Warsztaty zrealizowano w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i pomocy Centrum Edukacji Obywatelskiej. 

15 lutego 2017 r.